Çift Terapisi

Yazının İçindekiler

Güçlü ve sağlıklı ilişkiler; genellikle açık iletişime, iş birliğine, birlikte etkili bir şekilde sorun çözme becerisine, çatışmaları, farklılıkları empati ve saygıya dayalı bir şekilde tartışabilme becerisine dayanır. Çift terapisi veya ilişki terapisi; yakın bir ilişki içinde olan herkese yardımcı olabilir. Çiftlerin birbirleri ile daha iyi iletişim kurmasını, güven duygusunu artırmayı, kırgınlıkları affedip huzuru sağlamayı, kısacası; ilişkiyi onarmayı ya da güçlendirmeyi sağlar.

Çift terapisinin en önemli faydalarından bir diğeri, altta yatan ilişki dinamiklerini daha iyi anlamaktır. Çift terapisi ile her iki taraf da ilişki dinamiklerini etkileyen, altta yatan faktörleri daha iyi anlayabilir. Terapist; tarafların nasıl iletişim kurduğunu, devam eden kızgınlıkları veya uyumsuz davranışları inceleyerek çifte en uygun tedavi yöntemini uygular. Çiftler, terapi yöntemi ile empati duygularını geliştirir, olaylara partnerinin gözünden de bakmayı öğrenerek mevcut problemlerini ortadan kaldırırlar. Bu sayede, gelecekteki olası anlaşmazlıklarda da birbirlerinin bakış açılarını görebilirler.

Çift Terapisi Yöntemi Nasıl Belirlenir?

Her bir bireyin duyguları, düşünceleri, olaylara bakış açısı ve yaklaşımı çok farklı olabilir. Bu farklılıklar sebebiyle, çatışma; ilişkilerin bir parçasıdır. Karşılıklı saygıyı yitirmeden, incitecek sözlerden kaçınarak, öfkesiz, sakin bir şekilde fikirleri tartışmak iletişimi güçlendirir. Fakat fikirleri tartışma durumu kavgaya, sözlü şiddete, duyguları incitmeye yol açıyorsa bu doğru bir çatışma şekli değildir.

İlişkilerde sorun yaşamak kaçınılmazdır. Birbirinden farklı iki bireyin kendi doğruları ve fikirleri vardır ve bu fikir ayrılıkları kimi zaman tartışmaya yol açabilir. Tartışmalar; ilişki içindeki kişilerin birbirlerine olan saygılarını, sevgilerini, sadakatlerini olumsuz bir şekilde etkiliyorsa mutlaka çift terapisi alınmalıdır. Çift terapisi sayesinde, ilişki içindeki bireyler öz saygılarını ve birbirlerine olan saygılarını yitirmeden, çözüm odaklı tartışmayı öğrenebilirler. Terapist, çiftlere en uygun terapi yöntemini belirler ve gerekli çalışmalar ile ilişki onarılır.

Hangi Durumlarda Çift Terapisi Almak Gerekir?

Çift terapisi; partneriniz ile ilişkinizde yaşanan çeşitli sorunları, sağlıklı bir şekilde tartışma ve çözme fırsatı verebilir. Bu sorunlar;

  • İlişkideki roller,
  • İnançlar ve değerler,
  • Finans,
  • Birlikte geçirilen zamanı değerlendirememe,
  • Çocuk ile ilgili konular,
  • Ailevi ilişkiler,
  • Dış etkenler
  • Güven eksikliği,
  • Aldatma
  • Cinsel hayatlarındaki sorunlar olabilir.

Çift terapisi, kendinizi ve partnerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve aranızdaki iletişimi güçlendirir. Bakış açılarını değiştirmeyi öğrenen çiftler; ilişkilerinde saygıyı, sevgiyi, sadakati, mutluluğu ve huzuru bulmayı başarırlar.

Eşimi/Partnerimi Çift Terapisi Almaya Nasıl İkna Edebilirim?

Evliliğinizde ya da ilişkinizde yaşadığınız problemler nedeniyle çift terapisi almanız gayet normaldir. Fakat eşlerden bir taraf, terapiye gitmeyi reddedebilir. Bu durumda; eşinize/partnerinize ısrarcı olmamalı, küslük yapmamalı, anlayışlı ve sakin yaklaşmalısınız. Partnerinizin üstüne gitmeniz durumunda bu onun fikrini değiştirmeyeceği gibi, teklifinizi kabul edebilme ihtimalini de ortadan kaldırabilir.

Çift terapisi; sadece ilişkideki uyumsuzlukları düzeltmek, eşleri barıştırmak için başvurulan bir terapi değildir. Bu terapi; ilişkideki insanların birbirlerinin duygularını daha iyi anlamayı, çiftlerin birbirleri hakkında daha derin bilgiye ulaşmalarını, boş zamanları birlikte değerlendirmek için yapılabilecek yeni aktiviteleri belirlemeyi, henüz bir problem yaratmayan fakat ileri zamanlarda sorunlara yol açabilecek bazı pürüzleri konuşarak ortadan kaldırmayı da sağlar. Çift terapisinin bu çok yönlü faydalarını eşiniz ile paylaşabilir, ona biraz zaman tanıyarak terapiyi kabul etmelerini bekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bilgi ve randevu almak için