Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Yazının İçindekiler

Dikkat; konu, durum veya düşünce üzerine odaklanma yoğunlaşma işlevidir. Dikkat eksikliği fiziksel, çevresel ve kişisel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan nörolojik tabanlı gelişim bozukluğudur.

Ebeveynlerin tartışmalı olduğu ortamda büyüyen çocuklarda fiziksel, büyük ve küçük kardeş sıralamasında ise çevresel faktörün etkisi görülmüştür. Dikkat eksikliği çocuklarda %8, ergenlik çağındaki kişilerde %6 oranında görülmektedir. Çocuklarda ortalama 3 yaşlarında gözlemlenir ve ilkokul seviyelerinde teşhis konulur.

Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite, olağandışı hareketlilik veya anormal şekilde aktif olma durumudur.

Dikkat Eksikliği ve DEHB Belirtileri Nelerdir?(Dikkat Eksikliği Ve DEHB Olan Çocuğun Özellikleri)

Dikkat eksikliği belirtilerine örnek olarak derse konsantre olamama, göz teması kuramama, hayallere dalma, planlama yapmakta zorlanma, eşya kaybetme, neden-sonuç ilişkisi kuramama ve hatırlanması gereken durumlarda unutkanlık gösterme eğilimi fazladır fakat bu belirtilerin zeka ile arasında anlamlı bir korelasyonu bulunmamaktadır. Çocuk bu davranışların yanı sıra  yerinde duramama, hızlı konuşma, söz kesme, otururken el ve ayaklarını hareket ettirme, sabırsız ve aceleci davranma, tepkilerini kontrol edememe gibi belirtiler de gösterilebilir. Bu belirtilerin gözlenmesi sonucunda  dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı konulur.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Görülme Oranı

Yapılan bir araştırma sonucunda DEHB okul çağında %3 ile %7 arasında görülür ve 78 aylığa kadar olan süreçte davranışlarıyla kendini belli eder. Erkeklerde %5.4 kızlarda %3.2 oranında gözlemlenir.

Dikkat Eksikliği ve Dikkat Dağınıklığı Arasındaki Fark

 Toplum dikkat dağınıklığı  ve  dikkat eksikliğine aynı anlamı yüklemek istese de aslında  bu iki kavram oldukça farklıdır. Yapılan testlerde Dikkat dağınıklığı mekan ve zaman değişikliğine bağlı olarak farklı sonuçlar verirken dikkat eksikliğinde bu sonuç değişmez.

Dikkat Eksikliği Testi

Dikkat eksikliği için MOXO Dikkat Testi sıklıkla tercih edilen bir testtir. Zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivitenin ölçülmesini sağlar.

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliği tedavi gerektiren bir durumdur. Dikkat eksikliğini tedavisi için  günlük yaşamda sağlıklı beslenmeye, uyku düzeninin oluşmasına  ve günlük olarak egzersiz yapılmasına önem verilir. Tanısı konan çocuğun ders çalışma ortamında dikkat dağıtan sesler eşyalar olmamalıdır. Psikolog veya psikiyatrist desteği alınmalıdır. Tedavi süreçlerinde bireysel görüşmeler, anne-baba eğitimi, aile tedavisi ve ilaç tedavisi kullanılan yöntemlerdir. Danışanın tedavi sürecine düzenli şekilde devam etmesi durumunda çözüme ulaşacaktır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Tedavisi

DEHB belirtileri olanlar öncelikle bir psikolog veya psikiyatri uzmanına başvurmalıdır. İlaç tedavileri bütüncül tedavinin temelini oluşturur. Bilişsel davranışçı psikoterapiler tedaviye destek verir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Testi

CAS Testi, DEHB olan 5-17 yaş grubu çocuklarda bilişsel işlemleri değerlendirmek için uygulanır.

CAS Testi fiyatı ne kadardır?

CAS testi fiyatları ortalama 600 ile 1000 TL arasında değişmektedir. Bilgi almak için iletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CAS testi hakkında daha fazla bilgi için Cas Testi yazımıza göz atın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bilgi ve randevu almak için