Anda Kalmak

Yazının İçindekiler

Günümüz insanının en büyük sorunlarından birisi geçmişte ya da gelecekte yaşamasıdır. Geçmişle ya da gelecekle meşgul olan insan şimdiki zamanını iyi değerlendiremez. Şimdi ve burada olan yani anda kalan bir insan ise fiziksel ve ruhsal olarak aynı yerde yer alır. Bir çocuğun oyun oynarken ruhu ve bedeni ile orada olduğu gibi insanların da bir şeyler yaparken o anda olması gerekir. Çünkü anda kalmak insanın duygusal durumunu ve performansını olumlu yönde etkiler.

Kişinin anda kalma durumu, zihnindeki tüm düşünceleri durdurması anlamına gelmez. Kişilerin tüm düşüncelerden arınarak, geçmişi ve geleceği düşünmeden yaşaması mümkün değildir. Ancak kişi bitirilmemiş işlerini bitirmediğinde, gelecekle ilgili düşüncelerini değiştirmediğinde gününü verimli bir şekilde değerlendiremez. Anda kalmak yerine geçmişte ve gelecekte yaşayan insanların duygusal olarak dengeli kalmaları da oldukça zordur.

Anda Kalmak Nedir?

Zihinsel, duygusal ve fiziksel yetkilerinin tamamını şimdi ve buradaki zamana çevirebilmek anda kalmak olarak adlandırılır. Anda kalma durumunda birey, gelişim ve değişim için şimdi ve burada kalması gerektiğini fark eder. Geçmişte yaşadığı olaylar, söylenmemiş sözler ve bitirilmemiş işler ile ilgili içsel bir hesaplaşma içinde değildir. Ya da gelecek için hazırlanması gerekirken sürekli gelecekteki yaşamını, ilişkilerini ve duygularını merak ederek kaygı yaşamaz. Anda kalan bir birey geçmişte yaşadığı olumsuz duyguları ve yaşantıların etkisini üzerinden atmaya çalışır. Geleceğini ise şimdiki zamanda inşa edeceğini fark eder.

Geçmiş ve gelecekle boğuşan insanların en önemli özellikleri arasında olumsuz zihinsel düşüncelere sahip olmaları yer alır. Zihinlerinde yer alan olumsuz düşünceler nedeniyle kendi davranışlarını ve yaşamlarını değerlendirme içine girerler. Aşırı genelleme, uçlarda düşünme, abartma ya da gereklilik düşünceleri şeklinde olabilen bu zihinsel düşünceler kişilerin anda kalmasını engeller. Düşünceler ile birlikte kişilerin duygusal ve davranışsal olarak yaşadığı olumsuz deneyimler bu durumu artırabilir. Özellikle de travmatik deneyimler anda kalmanın en büyük engelleri arasında yer alır.

Nasıl Anda Kalınır?

Birey anda kalma sürecini öğrenebilir. Ancak kişinin anda kalma durumu için belirli bir çaba göstermesi gerekir.  Kişinin “Artık geçmişi ve geleceği düşünmeyi bırakıyorum.” demesi tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda farklı bir deneyim ve yaşantı içerisine girmesi de gereklidir. Öncelikli olarak kişinin anda kalma durumunu engelleyen durumları tespit etmesi gerekir. Bu durumların bir kağıt üzerine yazılması kişinin farkındalık düzeyini artırır. Bu durumların etkileri üzerine düşünmek ve sizi etkileyen özelliklerini anlamaya çalışmak anda kalmak için iyi olacaktır. Ayrıca bu zamana kadar ertelediğiniz ve başlayamadığınız bir hobiye yönelmek anda kalmak için ideal bir yöntemdir.

Nasıl anda kalırım?

Anda kalma durumu için kişisel çalışmalarınızın yanında profesyonel bir destek almak da bu durumu çözmenize yardım edebilir. Psikolog görüşmesi ile şimdi ve burada olmanızı engelleyen durumların etkilerini anlamanız daha kolay olacaktır. Özellikle zihninizdeki olumsuz algıları değiştirmede uygulanacak olan psikolojik yardımlar sayesinde olumsuz düşünceleriniz daha olumlu düşüncelerle yer değiştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete geç
1
Merhaba👋 ,
Nasıl yardımcı olabiliriz?