Evlilikte Sadakatsizlik Nedenleri Nelerdir?

Yazının İçindekiler

Sadakatsizlik günümüzde evliliklerde ve ilişkilerde sıklıkla ortaya çıkan problemler arasında yer alıyor. Bazı evlilik ve ilişkiler dışarıdan bakıldığı zaman son derece iyi ve mutlu görünebilir. Ancak ikili ilişkideki pek çok problem sonrasında duygusal ve cinsel sadakatsizlik yaşanıyor. Ancak evlilikte sadakatsizlik yaşayan bireylerin büyük bir çoğunluğu yardım almaktan ya da paylaşmaktan çekinir. Bu durumda da ilişki içine sıkışmış ve ne yapacağını bilemeyen mutsuz bireyler ortaya çıkar. Ayrıca çoğu kişi sorunu kendisinde arayarak sorumluluğu üzerine almaya çalışır. Bu nedenle kişiler aldatma sonrasında kendilerini suçlayabiliyor.

Sadakatsizlik Ne Demek?

Sadakatsizlik duygusal ya da cinsel anlamda farklı bir partnerle birlikte olmaktır. Ayrıca günümüzde aldatmaların pek çoğu sanal olarak da gerçekleşmektedir. Son dönemde seyahatler ve teknoloji kullanımı ile gerçekleşen aldatmalar, modern aldatma olarak da adlandırılıyor. Özellikle de ilişkinin sıradan ve monoton haline geldiğini düşünen kişiler daha çok sadakatsizlik yapabiliyor.

Farklı bir partnerle cinsel ya da romantik ilişki kuran bireyler güven ilişkini yok ederek sadakatsizlik yapabiliyor. Bu durum ise evliliğe ciddi oranda zarar veren eylemlerdir. Kişi aldatıldığını bilmese bile iletişim ve etkileşimde yaşanan değişimler bu duruma işaret edebilir. Bu şekilde güven ilişkisi kırıldıktan sonra tekrar kurulması ise oldukça zordur.

Evlilikte Sadakatsizlik Nedir?

Kişinin sürmekte olan bir evlilik ilişkisi varken cinsel ya da duygusal anlamdaki yeni yakınlıklar evlilikte sadakatsizlik olarak adlandırılır. Farklı birisiyle gelişen duygusal ve ilişkisel yakınlık ilişki dinamikleri üzerinde etkili olur. Bu nedenle de evlilikler genellikle boşanma ile sonuçlanır. Evliliklerde erkeklerin, farklı birisiyle cinsel beraberlik yaşaması en sık görülen sadakatsizliktir. Ancak kadınlarda da duygusal sadakatsizlik daha çok ortaya çıkar.

Kadınlar ve erkekler sadakatsizlik içerisine girdiklerinde farklı tepkiler ve tutumlar gösterirler. Evlilikler genellikle bu aldatma durumu ortaya çıkmadan bitmez. Genel olarak gizliden gizliye ilişkiler yürütülür. Ancak aldatmanın ortaya çıkması ya da kişinin evliliğini bitirip yeni bir ilişki yaşamak istemesi sonucunda boşanmalar meydana gelir. Bazı durumlarda ise aldatma durumu ortaya çıksa da kişiler ilişkiyi bitirmek istemeyebilir. Ya da çocuklar ve aileler nedeniyle bu duruma karşı bir tepki geliştirmeyebilir. Bu ortamda ise iletişim ve etkileşim oldukça yıkıcı olacaktır.

Evlilikte Sadakatsizlik Nedenleri Nelerdir?

Evlilikte sadakatsizlik oldukça farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Erkekler ve kadınlarda da farklı nedenlerle sadakatsizlik görülebilir. Ancak sadakatsizlik söz konusu olduğunda en çok gündeme gelen konu bağlanma stili olmaktadır. Kaçıngan bağlanma stiline sahip olan bireyler bir insana bağlı şekilde yaşayamaz. Bu nedenle de aldatma durumu bu stile sahip olan insanlarda sıklıkla görülür. Bunun dışındaki sadakatsizlik nedenleri ise şu şekildedir:

  • Kişinin ilişkide sevgi ve ilgiye aç olması,
  • Kişinin ilişkide kendisini değersiz hissetmesi,
  • Öz saygı düzeyinin düşük olması,
  • Evlilik doyumunun az olması,
  • Sorumluluktan kaçma isteği,
  • Cinsel sorunlar,
  • İlişkinin sevgi temelli kurulmaması,
  • İlişkinin monoton ve sıradan hale gelmesi bu nedenler arasında yer alır.

Kişiler sadakatsizlik ya da aldatma durumu yaşadıklarında yardım almaktan çekinir. Ancak alınacak olan psikolojik yardımlar kişiyi daha iyi hissettirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bilgi ve randevu almak için